Ginseng Nedir ve Nasıl Kullanılır?
11 Temmuz 2024

Ginseng Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ginseng Nedir?

Ginseng, yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanan bir bitki türüdür ve bu bitkiye köklerinin insan vücuduna benzemesinden dolayı "insan otu" adı da verilmektedir. Ginseng'in çok güçlü iyileştirme özellikleri vardır. Bu özelliğinden dolayı Yunanca'daki ismi "tam iyileştirme" anlamına gelen Panax'tır.

Ginseng bitkisinin kökünden eski Hint kitabelerinde kutsal olarak bahsedilmektedir. Aynı şekilde, eski Çin yazıtlarında da bu bitkinin hastalıkların tedavisi amacıyla nasıl kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Çok uzun sürede yetişen Ginseng bitkisinin sadece kökü tedavi amacıyla kullanılmakta, meyve ve yaprağı ise kullanılmamaktadır.

Ginseng Türleri

Ginseng bitkisinin birçok türü bulunmaktadır. Bu türler yetiştirildikleri coğrafyaya göre değişmektedir ve aynı şekilde kullanım alanları ile etkileri de birbirinden farklıdır. Ginseng türleri ve faydaları şu şekildedir:

  • Kore Ginsengi: Kore Ginsengi, Ginseng çeşitleri içinde en fazla bilinenidir. Bu Ginseng çeşidi Kore haricinde Çin ve Sibirya gibi farklı coğrafyalarda da yetiştirilebilmektedir, ancak yetiştirilmesi için en uygun yer Kore'dir. Tahmini olarak 100 yıl hayatta kalabilen Kore Ginsengi'nin faydası toprak altında kaldığı süre ile doğru orantılıdır. Kore ginsengi, üretim şekline göre Kırmızı Ginseng ve Beyaz Ginseng olarak iki isim almaktadır. En az 6 yıllık olmak üzere taze ve henüz soyulmamış olan ginseng kökü alınır ve 100 derece buharda 3 saat kadar bekletilip %15 derece nem oranı olan bir ortamda kurutulması sonucunda oluşan ginsenge Kırmızı Kore ginsengi adı verilmektedir. Bu ismin verilmesinin sebebi ise ginsengin kökünün kırmızı renk almış olmasıdır. Soyulmuş olan ginseng köklerinin güneş ya da sıcak havada kurutulması sonucunda ise Beyaz Ginseng elde edilmektedir.

  • Amerikan Ginsengi: Amerika'da çok eskilerden beri kutsal sayıldığı için ve tedavi amaçlı olarak Kızılderililer tarafından kullanılan Amerikan Ginsengi, tedavi amacı ile kullanılan ve Kore Ginsenginde bolca bulunan ginsenosidlerin miktarı düşük olduğundan tedavi aşamasında Kore Ginsengine göre daha az iyi sonuçlar vermektedir.

  • Çin Ginsengi: Çin Ginsengi genellikle çocuklarda ve yaşlılarda kullanılan bir Ginseng çeşididir ve güneşte kurutulduğu için rengi beyazdır. Bu ginseng çeşidinin Kore Ginsenginden farkı, etki bakımından Kore Ginsenginin daha fazla enerji verici olmasıdır.

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng bitkisinin kök ve yaprakları kurutularak satılmaktadır. Kökleri dilimlenerek de kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları genel olarak çay üretiminde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, enerji içecekleri ile kozmetik ürünlerinin bazılarında da ginseng kullanılmaktadır. Ginsengi kapsül halinde eczanelerde de bulmak mümkündür.

Ginseng'in Faydaları

Ginseng bitkisinin çeşidine göre farklı faydaları vardır. Kırmızı Ginseng, cinsel gücü artırma, sperm sayısını artırma ve güçlü bir antioksidan olma gibi özelliklere sahiptir. Amerikan Ginsengi ise tümör gelişimini önleme özelliği bulunmaktadır. Beyaz Kore Ginsengi ise Alzheimer rahatsızlığında fayda sağlamaktadır. Ayrıca bütün Ginseng çeşitleri mide sorunları, halsizlik, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, hücre tahribatı, bronşit, astım, kolesterol, stres ve diş-diş eti hastalıkları gibi birçok sağlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Ginseng'in Yan Etkileri

Ginsengin faydalarının yanı sıra bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkilerden bazıları mide bulantısı, baş ağrısı, tansiyonun düşmesi ya da yükselmesi, burunda kanama olması ve göğüs ağrısıdır. Ayrıca, ginsengin depresyon oluşumunu önleyen ilaçlar ile kullanılması mani başlangıcına sebep olabileceği için hamile olan kadınların ve depresyon tedavisi gören kişilerin kullanması sakıncalı olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özçın

11 Temmuz 2024 Perşembe

Ginseng'in insan otu olarak adlandırılmasının sebebi nedir? Panax isminin anlamı ne?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Özçın, ginseng'in "insan otu" olarak adlandırılmasının sebebi, köklerinin bazen insana benzeyen bir şekil almasıdır. Bu bitki, geleneksel olarak enerji ve dayanıklılığı arttırıcı etkileri nedeniyle kullanılmıştır. "Panax" ismi ise Yunanca "panacea" kelimesinden gelir ve "her derde deva" anlamına gelir. Bu da bitkinin şifacılıkta genellikle çok yönlü olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni